Лікарняні листи в Україні у 2017: видача, порядок оплати та оподаткування
Правила видачі лікарняного листа
Для отримання допомоги по непрацездатності необхідно в перший день погіршення самопочуття викликати дільничного лікаря. Лікарняний лист оформлюється в поліклініці за місцем проживання. Завірений лікарняний лист надається відділу кадрів, а потім бухгалтерії для нарахування оплати.
у разі лікування В стаціонарі датою відкриття лікарняного листа вважається дата госпіталізації. Оформленням і видачею листка непрацездатності займається лікар стаціонару або завідувач відділенням. Згідно Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян право видачі листків непрацездатності надається:
Не мають права видачі листків непрацездатності:
На скільки днів дають лікарняний лист знову звернувся пацієнту, залежить від його первинного діагнозу. При зверненні в поліклініку лікарняний видається на термін від 1 до 5 днів, потім може бути продовжений ще на 5 за рішенням лікаря. Загальна тривалість лікарняного листка залежить від стану хворого і лікарських приписів щодо реабілітації. Максимальний термін безперервного перебування на лікарняному становить 12 місяців у разі серйозних травм, складного післяопераційного періоду або при гострих захворюваннях, наприклад, туберкульоз.
Основні поправки в розрахунку лікарняних листів
В законодавство, яке регулює порядок нарахування лікарняних в Україні були внесені істотні зміни з 2016 року, які залишилися і на 2017 рік. Нові правила стосуються 6 пунктів:
Оплата лікарняних листів
Спираючись на встановлені законодавством зміни, лікарняний лист у 2017 році в Україні оплачується наступним чином. Перші 5 днів непрацездатності працівника оплачуються за рахунок підприємства, всі наступні — за рахунок соціального фонду. При цьому виплачується відсоток від усередненого заробітку за розрахунковий період за схемою:
Пільгові категорії працівників незалежно від стажу роботи отримують 100% від свого усередненого заробітку за розрахунковий період. При розрахунку суми декретних виплат величина страхового стажу не враховується, тобто оплата становить 100% усередненого заробітку співробітниці.
Розрахунковий період для обчислення розміру виплат
Не у всіх випадках розрахунковий період для нарахування за лікарняним листком може становити 12 і більше календарних місяців. У деяких ситуаціях застосовується дещо інша схема для нарахування. Лікарняні листи у 2017 році в Україні розраховуються та сплачуються згідно з Порядком №1266. У цьому документі описані нюанси обчислення розрахункового періоду та оплати лікарняного листа. Варіанти тривалості розрахункового періоду можуть бути такими:
1) 12 і більше календарних місяців, які були відпрацьовані до початку захворювання або декретної відпустки;
2) більше 1, але менше 12 календарних місяців;
3) менше місяця;
4) жодного дня.
При страховому стажі менше 12 місяців, розрахунковим періодом вважається фактичне число календарних місяців, повністю підготовлені до виникнення страхового випадку. При страховому стажі працівника на фірмі або підприємстві менше 1-го місяця за розрахунковий період береться кількість днів, фактично відпрацьованих до настання хвороби.
Якщо до відкриття лікарняного працівник фактично не працював жодного дня (страховий випадок збігся з датою виходу на роботу), то розрахунковий період відсутній, а за середній денний заробіток береться розмір окладу, поділений на середнє число календарних днів у місяці, рівне 30,44.
З розрахункового періоду віднімаються дні, не відпрацьовані працівником з поважної причини, тобто лікарняні, період декретної відпустки або відпустки без збереження зарплати. Святкові і офіційно визнані неробочими дні не віднімаються з розрахункового періоду.
Оформлення та оплата лікарняних листків по вагітності та пологах
Відповідно до законодавства, лікарняний по вагітності та пологах в 2017 р. в Україні відкривається з настанням 30-го тижня вагітності. У цьому випадку листок непрацездатності видається терміном на 126 днів, 70 з яких — до дати пологів і 56 — після них. Допомога по вагітності та пологах буде виплачуватися у повному розмірі усередненого заробітку і не залежить від тривалості страхового стажу жінки.
В розрахунковий період не включаються:
Детальніше про оформлення та оплату лікарняного по вагітності та пологах дивіться тут .
Як вважається розмір декретної допомоги, якщо страховий стаж жінки менше 6 місяців?
Тут застосовуються обмежують мінімальний і максимальний критерії. Мінімальний критерій дорівнює мінімальній заробітній платі, поділеній на середнє кількість днів у місяці — 30,44, максимальний — подвійної величини мінімальної зарплати, розділену на 30,44.
Для розрахунку лікарняного листа середньоденний заробіток визначається відповідно до фактичних виплат у розрахунковому періоді, а потім порівнюється з мінімальним і максимальним критеріями. Якщо отримана величина середньоденного заробітку:
Приклади розрахунку лікарняних листів
Як оплачується лікарняний в Україні за законодавством в 2017 р. Для наочності слід розібрати порядок нарахування допомоги в окремих випадках. Наведено приклади розрахунку лікарняного в 2017 р. в Україні при різних показниках страхового стажу.
Приклад нарахування при страховому стажі понад 8 років
Співробітник відділу кадрів з 9-річним стажем роботи на підприємстві хворів з 18.02.16 р. по 22.02.16 р. Заробітна плата за попередні 12 місяців (з лютого по січень) склала 52 тис. грн. Розрахунок допомоги:
1) 52000 / 365 = 142,47 — середньоденний заробіток;
2) 142,47 — 5 = 712,33 грн. — розмір виплати за лікарняним листком.
Приклад нарахування при страховому стажі менше 12 місяців
В комерційну фірму з 01.03.2016 р. прийнята нова співробітниця. З 19.10.2016 р. вона йде в декретну відпустку. Сумарна заробітна плата, нарахована за час роботи, склала 25 тис. грн. Розмір декретних виплат буде обчислюватися так:
1) 25 000 / 232 = 107,76 — середньоденний заробіток. (232 — кількість календарних днів, відпрацьованих співробітницею з 1 березня до 19 жовтня);
2) 107,76 — 126 = 13 577,76 грн. — розмір оплати лікарняного листа.
Приклад розрахунку допомоги за наявності разових премій і попередніх лікарняних
Працівник зі стажем роботи 10 років надав лікарняний лист з 15.03.16 р. по 26.03.16 р. Нарахована заробітна плата за розрахунковий період склала 62400 грн. в тому числі матеріальна допомога від підприємства — 2800 грн. допомога по непрацездатності за 6 днів хвороби в січні — 920 грн.
1) термін лікарняного листа виключаємо з розрахункового періоду: 366 — 6 = 360 днів;
2) суму оплати за лікарняним листком також віднімаємо з нарахованих коштів: 62400 — 920 = 61480 грн.;
3) 61480 / 360 = 170,78 — середньоденний заробіток;
4) оплата лікарняного за рахунок роботодавця в березні складе 170,78 — 5 = 853,90 грн.;
5) за рахунок Фонду 170,78 — 7 = 1195,46 грн.
Суму матеріальної допомоги з підрахунку середньоденного заробітку виключати не слід.
Оподаткування лікарняних листів
Суми, нараховані за лікарняними листками — це доходи, які підлягають оподаткуванню. Якими оподатковуються лікарняні, отримані по захворюванню, і декретні виплати?
Оподаткування лікарняних в 2017 р. в Україні відбувається наступним чином: з суми лікарняного з працівника утримується 18% ПДФО (без будь-яких вычитаний), а підприємство-роботодавець з суми лікарняного оплачує 22% ЄСВ.
Короткий опис статті: розрахунок лікарняних калькулятор Повна інформація про порядок видачі лікарняних листів, нарахування лікарняних та оподаткування. Приклади розрахунку та оплати листків непрацездатності. лікарняні листи в Україні, розрахунок лікарняних листів
Джерело: Лікарняні листи у 2017 році в Україні: як оплачуються, розрахунок, оподаткування.